Seniorzy Herbatka Seniora
kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
N Kwi 29 @10:00 - 12:00
Nabożeństwo niedzielne
Śr Maj 02 @18:00 - 19:00
Nabożeństwo środowe
N Maj 06 @10:00 - 12:00
Nabożeństwo niedzielne

Herbatka seniora

Klub Seniora pod nazwą Herbatka Seniora" powstał przy Pierwszym Zborze Baptystów jako jedna z pierwszych grup w Kościele. W okresie wakacyjnym „klubowicze” organizują spotkania towarzyskie w swoich prywatnych mieszkaniach i na działkach. Członkowie Klubu Seniora organizują wyjazdy turystyczne jak wycieczki i wczasy z Biblią. Uczestniczą także w uroczystych spotkaniach świątecznych jak Wigilia, Wielkanoc, Święto Żniw.
Opiekujący się Klubem br. Konstanty Wiazowski wyznaje zasadę, że każdy realizuje się w takiej formie aktywności, jaka jest mu bliska i w miarę możności każdemu stara się stworzyć do tego warunki by dzielić się z innymi tym co przeżywają przez codzienne życie z osobą Jezusa Chrystusa i Jego Słowem. Klub Seniora po wielu latach swojego istnienia stał się grupą przyjaciół, zawsze otwartą na przyjęcie w swoje szeregi nowych seniorów.

Klub Seniora, "Herbatka Seniora" zaprasza raz w miesiącu. Spotkania odbywają się w Sali przy kuchni w budynku administracyjnym za kaplicą przy ulicy Waliców 25 od września do czerwca.
Zapraszamy.

Prowadzący: Konstanty Wiazowski

Najbliższe spotkanie odbędzie się 18.11.2015 (środa) o godzinie 11.00.

 

Obejrzyj zdjęcia ze spotkania

Relacja ze spotkania Seniorów 2012.10.19

Spotkanie Seniorów

W październiku br. podobnie jak w ubiegłych miesiącach, przy I Zborze Baptystów w Warszawie odbyło się spotkanie Seniorów.

Podczas zebrania w którym udział wzięło ponad 30 osób, Brat przewodniczący K. Wiazowski głosił Słowo Boże, a potem uczestnicy spotkania śpiewali pieśni religijne i modlili się do Boga.

W drugiej części zebrania syn Brata E. Dąbrowskiego – Mirosław wyświetlił interesujące slajdy nakręcone w czasie jego ostatniej wyprawy do Etiopii.


Październikowe spotkanie seniorów w naszym zborze było wyjątkowe. W tym roku rozważamy kolejne teksty Listu św. Jakuba. Dlatego spotkanie nasze rozpoczęliśmy czytaniem fragmentów z tego Listu (1,5-8 i 3,13-18), mówiących o mądrości, której Bóg udziela każdemu proszącemu.
Następnie syn brata Eugeniusza Dąbrowskiego, Mirosław, opowiedział o tegorocznej wycieczce do Etiopii, ilustrując swoją relację bogatymi ilustracjami.
Gościliśmy też naszego brata w Chrystusie, Izajasza, który od 20 lat przebywa w Polsce, ale często odwiedza swoją ojczyznę.
Etiopia to kraj o powierzchni prawie cztery razy większej od Polski, zamieszkały przez różne narodowości, posługujące się ponad 80 językami. Jest to kraj o bogatych tradycjach, nawiązujących do historii Izraela. Jego cesarze, jak głosi wieść, byli potomkami Salomona i Saby, która była była zafascynowana jego mądrością (1 Król.10,1-10).
Brat Izajasz podzielił się z nami również świadectwem swego nawrócenia i trudnościach z tym związanych w swojej rodzinie i najbliższym otoczeniu. Bo choć Etiopczycy są bardzo religijni, to jednak bardzo przywiązani do obrzędów i tradycji. Pismo Święte jest tam tłumaczone na coraz więcej języków i to jest nadzieja dla tego kraju.
Byliśmy wdzięczni panu Mirosławowi za przybliżenie nam tego starożytnego kraju i dziękowaliśmy Bogu za naszego brata Izajasza. Przy okazji utrwaliliśmy nasze spotkanie na wspólnym zdjęciu. Spotkanie nasze zakończyliśmy wspólnym poczęstunkiem i modlitwą wdzięczności (kw).

ETIOPIA

(Rys historyczny)

Etiopia (Ityop’ya Federalna Demokratyczna Republika Etiopii). Państwo w Afryce wsch. nad Morzem Czerwonym. Obszar zajmuje 1.127 mln km2, w którym mieszka, szacunkowo ponad 95 mln ludności (80 narodowości): głównie Amharowie, Oromowie, Tigrajczycy, Somalijczycy, chrześcijanie (Koptowie), muzułmanie i inne narodowości.

Język urzędowy: amharski (w użyciu angielski).

Waluta: birr.

Etiopia składa się z 9 stanów i Federalnego dystryktu stołecznego.

Stolica: Addis Abeba (Nowy Kwiat).

Główna rzeka, to Nil Błękitny.

Klimat: 2 pory roku suche i 2 deszczowe. Panują tu długotrwałe susze i nieraz klęski głodu.

Najwyższy szczyt górski: Res Daszan 4620 m, znajduje się w zach. i środkowej części Wyżyny Abisyńskiej.

Etiopia dawniej nazywana Abisynią jest krajem wyżynnym, leży na Wyżynie Abisyńskiej i Wyżynie Somalijskiej, poprzecinanych wielkimi Rowami Afrykańskimi.

Kalendarz składa się z 13 miesięcy. (Obecnie w Etiopii jest 2005 r.)

Nazwa Etiopii pochodzi od greckiego słowa „aithiopes” czyli brunatne twarze.

Etiopia to bardzo stary historyczny kraj, według miejscowej tradycji grubo ponad 3000 lat.

W Lucy – znaleziony w 1974 r. w trakcie prac wykopaliskowych przez Amerykanów jeden z najstarszych ludzkich szkieletów (3 mln lat) Lucy była nastolatką max. 19 lat. Etiopia może się więc nazywać kolebką ludzkości.

Cesarze etiopscy pochodzą od legendarnego, pierwszego Władcy Etiopii (ponad 1000 lat p.n.e.) Menelika I, którego rodzicami mieli być biblijni bohaterowie: król Salomon i królowa Saby – Makeda[*]).

Początki chrześcijaństwa w Etiopii datują się według rodzimej tradycji na poł. I wieku przypisując je królowej Kandaki (Dz. Ap. 8,27) oraz apostołom Bartłomiejowi i Mateuszowi. Według historycznych świadectw Antanazego Wielkiego (Pros ton basilea Konst. ap.: PG 25,636) i Rufina z Akwilei (Hist. I 9 PL 21,478-480) wprowadził je w IV w. Frumencjusz.

Kościół chrześcijański w Etiopii powstał w IV w. do 1959 r. podlegał jurysdykcji patriarchy Kościoła Koptyjskiego (zachował wiele obrzędów z pierwotnego chrześcijaństwa), obecnie autokefaliczny. (Koptowie to chrześcijanie; autokefaliczny to znaczy samoistny).

Zwierzchnik Kościoła nazywa się abuna,

język liturgiczny - gyyz.

W Etiopii około 60% wyznaje chrześcijaństwo obrządku Koptyjskiego – jest to religia państwowa. Około 30% wyznaje Islam oraz Kale Heywet. Są też Katolicy, Luteranie, Adwentyści, Żydzi, Kościół anglikański i Baptyści.**)

Aksum**). Najstarsze miasto Etiopii założone prawdopodobnie w połowie 1-go tysiąclecia p.n.e. przez przybyłych z Arabii Pd. założycieli starożytnego państwa Aksum. Znajduje się w prowincji Tigre na drodze do Aduy (ok. 20 km). Ośrodek religijny Koptów ze starożytną katedrą, miejscem koronacji królów. Istnieje legenda, że katedra ta była schronieniem Arki Przymierza. Zachowały się stare klasztory i olbrzymie obeliski z inskrypcjami w języku staroetiopskim, greckim i sabejskim.

Kościoły pierwotne często były wykute w skale (Kościoły skalne).

Na płd.-zach. ludność wyznaje religie animistyczne (uważając, że we wszystkich przedmiotach istnieje dusza, traktująca siły i zjawiska przyrody jako bóstwa).

Chrześcijaństwo w Etiopii jest religią żywą a widok pustelnika nie jest czymś niezwykłym. Chrztu (w zanurzeniu w wodzie) udziela się chłopcom w 40 dniu, a dziewczynkom w 80 dniu po urodzeniu.

Poszczą nie tylko pustelnicy, ale też zwykli wyznawcy. Ilość dni postnych jest imponująca. Pości się w środy i piątki, przez 55 dni Wielkiego Postu, 16 dni przed Wniebowstąpieniem 44 dni przed Bożym Narodzeniem.

Krzyże etiopskie – są symbolami religijnymi i jednocześnie symbolami cesarstwa, bo cesarstwo przez wieki było utożsamiane z Kościołem Etiopskim. Dzielą się na krzyże procesyjne, ręczne i pektoralne (noszone na szyi). Wykonane mogą być ze złota, srebra, miedzi, żelaza, mosiądzu i drewna. Nigdzie na świecie ornamentyka krzyży nie rozwinęła tak jak w Etiopii.

Krzyż o romboidalnym kształcie przypominającym najbardziej nasz łaciński krzyż pochodzi z Aksum, dawnej stolicy Etiopii.

Krzyż okrągły, na który składają się trzy okręgi wykończone krzyżykami, należy do Lalibeli Krzyż z wygiętymi do góry zakończeniami środkowego ramienia to krzyż z Gonder. Oczywiście istnieją setki innych krzyży, których pochodzenia i symboliki nie sposób wyjaśnić.

Etiopia jest jednym z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów Afryki.

Podstawę gospodarki stanowi rolnictwo, głównie kopieniactwo i pasterka hodowlana. Bogactwa mineralne są słabo zbadane. Wydobywa się sól kamienną, złoto, platynę, siarkę, miedź, mangan i inne złoża mineralne.

W związku z odkryciem złota i wielu innych minerałów już od wielu lat daje się zauważyć nasilającą się inwazję do tego kraju kapitału amerykańskiego, indyjskiego, chińskiego, rosyjskiego i innych państw.

Przemysł ogranicza się do przetwórstwa.

Eksport to przede wszystkim kawa, skóry, nasiona oleiste. Handel prowadzony jest głównie z USA, Włochami, Niemcami, Japonią i W. Brytanią. Import to przede wszystkim wyroby przemysłowe. Sieć komunikacyjna bardzo słabo rozwinięta, a szkolnictwo stoi na niskim poziomie.

Warto przypomnieć, że pierwszym Polakiem, który w 1819 r. podróżował po Abisynii, obecnej Etiopii był orientalista i podróżnik Józef Sękowski.

Kolonia polska zamieszkała w Addis Abebie składa się przeważnie z intelektualistów zatrudnionych przez tamtejsze władze na wysokich stanowiskach.

Jako ciekawostkę można podać, że Michał archanioł jak również Rafał i Gabriel oraz św. Jerzy są patronami Etiopii. Maryja matka Jezusa jest królową Etiopii.[†]

Warto też zaznaczyć, że nad grobem Pańskim w Jerozolimie sprawuje opiekę między innymi Kościół Etiopski.

Polska utrzymuje z Etiopią stosunki dyplomatyczne od 1945 r. Mamy też ambasadę w Addis Abebie.

 

E. Dąbrowski

 

Pytania do Brata Izejasza Teczane Mesfina,

Etiopczyka z Afryki

 

1.    Czy trudno jest zdobyć Pismo Święte w Etiopii? Czy Biblia jest tylko w języku amharskim, czy też w innych językach używanych w Etiopii?
Odp: Pismo Święte w Etiopii jest dostępne i można je kupić w różnych językach.


2.    Czy są prowadzone jakieś uczelnie religijne, gdzie kształci się nowych księży?
Odp: Tak, np. prowadzone są w stolicy Addis Abebie.


3.    Jak układają się stosunki państwa z różnymi religiami?
Odp: Można powiedzieć, że dosyć dobrze.


4.    Czy w kościele etiopskim zbierane są ofiary - jeśli tak, to w jakiej formie: pieniędzy, czy też produktów - artykułów materialnych?
Odp: Tak, zbierana jest kolekta w postaci pieniędzy.


5.    Czy jest zapewniona konstytucyjnie wolność religijna - wyznaniowa w Etiopii?
Odp: Oficjalnie jest zapewniona wolność religijna, ale w rzeczywistości, ostatnio ta wolność jest często ograniczana.


6.    Czy są łamane prawa człowieka i czy dochodzi w Etiopii do prześladowań religijnych?
Odp: Ostatnio daje się zauważyć i odczuć, że prawa człowieka są łamane w moim kraju i dochodzi do prześladowań religijnych.


7.    Czy są konflikty w Etiopii pomiędzy chrześcijanami koptyjskimi, a np. muzułmanami?
Odp: W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do nieporozumień i konfliktów między chrześcijanami a muzułmanami w Etiopii.


8.    Co może Brat powiedzieć o sobie i swojej rodzinie?
Odp: Moi rodzice żyją, mam braci i siostry. Wszyscy jesteśmy wyznawcami Jezusa - chrześcijanami.
Przed laty udało mi się przybyć do Polski i studiować socjologię we Wrocławiu.
Pragnę zaznaczyć, że dużo serca i życzliwości okazał i okazuje Kościół Luterański w Polsce. Wspiera mnie i pomaga Polska Rada Ekumeniczna.


9.    Ilu Etiopczyków obecnie mieszka w Polsce, a ilu w Warszawie?
Czy utrzymujecie ze sobą kontakty?
Odp: Myślę, że około 70 osób zadomowiło się w Polsce, w tym w Warszawie mieszka 25 osób. Utrzymujemy dość ścisłe ze sobą kontakty.


10.    Zapraszamy Was do odwiedzenia kościołów Luterańskiego, baptystycznego i innych należących do PRE.
Odp: Ja uczęszczam do kościoła luterańskiego a czasami do baptystów. Z moimi rodakami, różnie to bywa.


11.    Jakie plany ma Brat na przyszłość?
Odp: Trudno mi dziś na to pytanie odpowiedzieć.

 

Życzę Bratu wszelkiej pomyślności i

błogosławieństwa Bożego na dalsze lata

dziękuję serdecznie za rozmowę

E. Dąbrowski

Warto też wspomnieć, że pod koniec spotkania, które przy herbatce i poczęstunku upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, obecny na zebraniu brat Izejasz nie tylko pomagał Mirosławowi omawiać wyświetlane slajdy o Etiopii, ale też zaśpiewał pieśń religijną, która jest często śpiewana przez wierzących na nabożeństwach w dalekiej Etiopii.

Chwała, chwała Tobie chwała

na wysokości, pojednałeś nas

ze sobą przez swojego Syna

Jezusa Chrystusa …

 


[*]) „Kebra nagast” (Chwała Królów) – dzieło oryginalne z 1314-22 r. opowiadające o salomońskim pochodzeniu dynastii etiopskiej; za pierwszego króla tej dynastii podano Menelika I (syna Salomona i Królowej Saby), który z Jerozolimy wykradł „Arkę Przymierza” (tabot), przewiózł ją do Etiopii i umieścił w Katedrze aksumskiej oraz koronował się na króla, kontynuując Królestwo Izraela. Zapowiedział też ostateczne zwycięstwo królów Etiopii.

**) W pn. części kraju I-X w. państwo Aksum; w IV w. częściowa chrystianizacja; Warto przypomnieć, że od 1270 panowała tzw. dyn. Salomońska i Saby; w XV w. rozkwit potęgi E.; w XVI w. wojny z muzułm. pd., osłabienie władzy centr.; rozbicie feud. kraju; 1855 zjednoczenie (Teodor II) i ustalenie ob. granic; penetracja wł.. Od 1916 r. do 1974 r. Etiopią rządził 225 potomek Salomona, cesarz Hajle Syllasje I. Nosił on oficjalny tytuł: „Król Królów” i „Lew Judy”. Był to ostatni panujący monarcha w Etiopii. Od 1931 monarchia konstytucyjna; 1935-36 agresja wł. i okupacja do 1941; 1952 przyłączenie Erytrei. W latach 70-tych ubiegłego wieku gościł w Polsce cesarz Hajle Syllasje I. Był także on w Anglii. W 1974 r. wybuchła rewolucja w czasie której obalono cesarza Hajle Syllasje I. Od 1977 r. u władzy Mengystu Hajle Marjam, wprowadzający monopartyjny system polit. na wzór sow.; od lat 70. walki w Erytrei, wojny z Somalią (pomoc wojsk. ZSRR, Kuby i NRD); 1989-90 wycofanie pomocy zagr., ofensywa ugrupowań antyrządowych, 1991 obalenie dyktatury; 1993 oderwanie się Erytrei i utrata dostępu do morza; 1994 nowa konstytucja; najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie jest sojusz partii p.n. Etiopski Lud. Front Rewol.-Demokratyczny; 1998-2000 wojna graniczna z Erytreą.

Salomon (miłujący pokój). Król Izraela, syn i następca Dawida. Jego matką była Betsabee, Batszeba, była żoną Uriasza. Salomon rządził 40 lat (970-930 przed Chrystusem).

*

Salomon został odwiedzony przez Królową Saby.

Czytaj: Królewska 10; 2 Kron. 9;

Mr 6:29; 12:42.

=======

Saba (przysięga) – Bilkis alto Balkis, z Kraju Joktana pochodziła Królowa Saba, która odwiedziła Króla Salomona.

———

Kandaki, Kandaces = tytuł Królowej Etiopii.

———

Kandaka – to miasto królowej Etiopii.

Czytaj: 1 Królewska 10:1-13;

2 Kron. 9:1,3,9,12;

Pan nazwał ją Królową z Płd.

Mt 12:42; ŁK 11:31.

———

Hyjle Syllasje I, właściwie Ras Tafari Makonnen; urodz. 1892 r. Cesarz Etiopii od 1930 r.; objął rządy 1916 r. spowodował wstąpienie w 1923 r. Etiopii do Ligi Narodów. Zapoczątkował zniesienie niewolnictwa. W 1928 r. przyjął tytuł „negusa” (starożytny tytuł władców Etiopii - Abisynii). W 1930 r. proklamowany został – nazwany cesarzem. Współtwórca w 1963 r. Organizacji Jedności Afrykańskiej. Był on miłośnikiem i kolekcjonerem Biblii – Pisma Świętego.

Copyright © 2010 www.baptysci.waw.pl. All Rights Reserved.