Seniorzy O naszej pracy wśród seniorów
kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
N Kwi 29 @10:00 - 12:00
Nabożeństwo niedzielne
Śr Maj 02 @18:00 - 19:00
Nabożeństwo środowe
N Maj 06 @10:00 - 12:00
Nabożeństwo niedzielne

O naszej pracy wśród seniorów

Na prośbę naszego pastora Marka Budzińskiego, pragnę napisać o pracy stołecznego Zboru Baptystów wśród seniorów. Są to dwa rodzaje działalności: nasze comiesięczne Herbatki Seniora i coroczne Wczasy Seniora w Radości.
Herbatka Seniora odbywa się zwykle w środku każdego miesiąca w tutejszym budynku kościelnym obok Kościoła Baptystów w Warszawie przy ul. Waliców 25. Spotkania te odbywają się już od wielu lat. Biorą w nich udział nie tylko ludzie z tutejszego zboru baptystycznego, ale również z innych kościołów. Zawsze zachęcamy członków naszego Kościoła, aby zapraszali na te spotkania swoich sąsiadów, ludzi samotnych, potrzebujących pomocy i społeczności. Dlatego od czasu do czasu przyprowadzają oni tu swoich znajomych, a ostatnio przychodzi kilka osób z Ukrainy, które już są na terenie Warszawy.


Nasze spotkania zawsze rozpoczynamy powitaniem wszystkich zebranych, a szczególnie tych, którzy w tym miesiącu obchodzą swoje urodziny. A nowym ludziom dajemy okazję przedstawić się i opowiedzieć coś o sobie. Również nasi stali uczestnicy nieraz opowiadają o ważnych wydarzeniach w swoim życiu w ostatnich dniach. Jeden z nich regularnie odwiedza hospicjum, jego relacje są dla nas wszystkich bardzo ciekawe i pouczające. Znowu inny, jako dziecko obozów koncentracyjnych, często wyjeżdża do Niemiec, aby informować tamtejszą młodzież o polskiej historii i swoich przeżyciach okresu wojennego. Po każdej ze swoich podróży informuje nas o jej przebiegu i jakichś szczególnych przeżyciach.
Po takiej wstępnej części śpiewamy kilka pieśni z naszego kościelnego śpiewnika, a następnie czytam tekst biblijny i komentuję jego najważniejsze myśli przewodnie. Proszę zebranych o komentarz i uzupełnienie własnymi doświadczeniami. Potem jest modlitwa, po której częstujemy się zupą i herbatką z ciastem. Zupę przygotowuje w domu moja żona, również piecze na tę okazję ciasto. Ale ciasta przynoszą też uczestnicy spotkania. W czasie tego posiłku stawiamy na stołach dwie szklanki z napisem: na następną zupę, prosząc, by każdy z uczestników wrzucił do niej po złotówce. I w ten sposób zabezpieczamy środki na nasze następne spotkanie. Po spożyciu posiłku jest dużo radosnych rozmów i uśmiechów.
Drugim wydarzeniem są Wczasy Seniora w Radości, odbywające się latem w  naszym Kościelnym Ośrodku. Zwykle trwają one dwa tygodnie. Ogłaszamy je na różne sposoby, starając się zachęcić do przyjazdu. Nieraz główną trudnością są braki finansowe tej grupy ludzi. W tym roku taki pobyt kosztuje ok. 900 zł. Ale ci, którzy już zasmakowali, chętnie tam przybywają. Każdego roku po raz pierwszy mamy tam 5-6 nowych osób. Spotkania te są też międzywyznaniowe. Stale obecny jest z nami dr. Józef Prokopczuk z Białegostoku, który codziennie prowadzi pogadanki na różne tematy. Udziela prywatnych porad, a nawet przyjmuje we własnym gabinecie lekarskim. Zwykle na spotkania te zapraszamy ciekawych mówców, których z wielkim zainteresowaniem słuchamy. Obsługę kuchni prowadzi na miejscu katering. Ponadto na swój koszt w gorące dni kupujemy butelkowaną wodę.
Wiele nowych osób z terenu Warszawy i okolic chętnie chciałaby wziąć udział w takich Wczasach i cieszyć się wspaniałym mikroklimatem Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, ale często powstrzymuje ich brak środków finansowych. Baza noclegowa w naszym Ośrodku w Radości może zapewnić miejsce dla przynajmniej 60 i więcej osób. W ubiegłych latach na Wczasach w Radości było nawet do 70 osób. Dokumentacja z fotografiami uczestników każdego turnusu Wczasów znajduje się w oddzielnym segregatorze. W tym roku będą to już 20. Wczasy Seniora w Radości. Mamy nadzieję, że i w tym roku spotkamy się w Radości i będziemy cieszyć się i dziękować Bogu za jeszcze jeden przeżyty rok.
Pisząc to, pragniemy poinformować o naszej działalności wśród seniorów. Według naszych skromnych możliwości staramy się otaczać naszych seniorów opieką i czynić ich życie pełniejszym i szczęśliwszym.
Konstanty Wiazowski
Warszawa, 16. maja, 2015 r.  


Copyright © 2010 www.baptysci.waw.pl. All Rights Reserved.